מיינדפולנס וילדים (שפת הקשב)

מיינדפולנס ומחקר

 טכניקת המיינדפולנס זכתה להכרה ותמיכה מדעית רחבה כאחת הטכניקות היעילות ביותר לשיפור קוגניטיבי. מהמחקר עולה, כי בקרב מתרגלי מיינדפולנס התפתחו ריכוז ותשומת לב, בהירות תפיסתית, ויסות רגשי ושיפור תחושת הערך העצמי. מתרגלי מיינדפולנס מדווחים על התפתחות של סבלנות וסובלנות, אמפתיה, חמלה ויחסים בינאישיים הרמוניים יותר. מהממצאים המחקריים בקרב צוותי הוראה ותלמידים המתרגלים מיינדפולנס עולה, כי לטיפוח מיומנויות קשב אצל ילדים הייתה השפעה חיובית ביותר על רמות האלימות, יכולת הלמידה והציונים ותחושת המסוגלות העצמית של הילדים.

דוגמאות מהארץ

בבית הספר "תל חי" שבדרום תל אביב, התוכנית מיושמת כבר למעלה מעשור, וניתן לראות כי האלימות בו ירדה באופן משמעותי, האווירה השתנתה לטובה ורמת ההישגים הלימודים עלתה.

בנוסף, בשנים האחרונות מעל עשרה בתי ספר שונים ברחבי הארץ מאמצים את התוכנית ומשלבים קשיבות בתוך מסגרת הלימודים ומסגרות חיצוניות. בעקבות זאת נוצרה חשיפה ומודעות גדולה לצורך של לימוד קשיבות בקרב ילדים מבתי ספר יסודיים ועד גילאי תיכון.

פודקסט שימי

פודקסט של שימי על מיינדפולנס וחינוך

24XhgLT

פואמה פדגוגית - סרט על בית ספר תל חי

כתבה בערוץ 2 - שפת הקשב

כתבה בערוץ 2 - שפת הקשב

כתבה בעיתון הארץ - בית ספר תל חי

כתבה בעיתון הארץ - בית ספר תל חי

כתבה ב"הד חינוך" על שפת הקשב

כתבה ב"הד חינוך" על שפת הקשב

 

מיינדפולנס  – קשב או קשיבות בעברית, הוא תרגול המאפשר פיתוח מיומנויות של ריכוז, בהירות תפיסתית וויסות רגשי באמצעות הפניית תשומת לב מכוונת ובלתי שיפוטית למחשבות, רגשות ותחושות גוף. תרגול מיינדפולנס הופך אותנו למודעים יותר למחשבות ותהליכים מנטליים ומפתח בנו את היכולת להכיל ולהתמודד עם אתגרים וקשיים תוך שמירה על יציבות ואיזון נפשי.

 

 

"שפת הקשב" היא תוכנית עבודה עם ילדים אשר פותחה על ידי הגברת שימי לוי ישובי במסגרת המרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש, ומתבססת על עקרונות המיינדפולנס - קשיבות. התוכנית מיושמת ברחבי הארץ החל משנת 2000 כחלק ממערכת השעות השבועית של הילדים, במסגרות חינוכיות מגוונות ובמסגרות פרטניות אחרות. כיום, היא נחשבת לאחת מתוכניות הקשיבות לילדים הטובות בעולם.

שפת הקשב הינה תכנית לאימון מנטלי המתבססת על ממצאים בחקר המוח ובפסיכולוגיה ומטרתה להקנות מיומנויות של קשב, ויסות עצמי, סבלנות וסובלנות, אמפתיה, ושיפור תחושת המסוגלות העצמית.

התוכנית מתמחה בהפניית הילדים אל מה שמתרחש מבחינה תחושתית ורגשית בעולמם הפנימי. התכנים מועברים באמצעות התבוננות והפניית קשב לנשימה, לגוף, לתחושות, לרגשות, לחושים, לתנועה ולעולם הדמיון.

התכנית מבוססת על פיתוח מיומנות בקשיבות (mindfulness) ומועברת על ידי מדריכים מוסמכים המתמחים בשיטה.​

מהו מיינדפולנס?
מיינדפולנס וילדים - תוכנית שפת הקשב